Wywiad z kapitanem Pogranicze Kuźnica Mirosławem Żabickim przeprowadzony w dniu 20.02.2016 r.

Marcin Fiedorowicz: Czym jest dla Ciebie funkcja kapitana ?
Mirosław Żabicki:
Jest to dla mnie duże wyróżnienie, jak również nagroda za długoletnie zaangażowanie w działalność i rozwój klubu. Funkcja kapitana wiąże się również z pomocą i współpracą na linii trener-kapitan-zawodnik. Staram się dbać o dobrą atmosferę w drużynie.
M.F: Jak oceniasz rundę jesienną w wykonaniu Pogranicza?
M.Ż: Runda jesienna nie była zadowalająca w naszym wykonaniu. Niestety widać to po miejscu w tabeli. Wiązało się to głównie z dużymi zmianami w kadrze naszej drużyny, nowi zawodnicy mieli zbyt mało czasu na zgranie. Również nasza ławka rezerwowych jest zbyt wąska, brakuje nam zawodników na kilku pozycjach.
M.F: Co najbardziej denerwuje Ciebie podczas meczu?
M.Ż: Główne błędy zauważam dzięki temu, że gram na pozycji stopera. Denerwują mnie głównie niewykorzystane sytuacje z przodu, bo gdy obrona popełni błąd to najczęściej kończy to się bramką, którą później ciężko odrobić.
M.F: Jakie zmiany nastąpiły w ciągu tamtego roku i jak je oceniasz?
M.Ż: Zmiany to na pewno trener, który wniósł dużo nowego do drużyny. Staramy się zmienić i ulepszyć funkcjonowanie klubu.
M.F: Jak wyglądają przygotowania do rundy wiosennej?
M.Ż: Przygotowania do rundy zaczęliśmy wyjątkowo wcześnie i były one bardzo efektywne. Treningi trzy razy w tygodniu na sali obecnie treningi na sztucznej murawie w Sokółce -pozwalają nam w dobrych warunkach przygotowywać się do rundy rewanżowej. Z meczu na mecz powinny przynieść wymierne korzyści. Mamy zaplanowane sparingi z silnymi drużynami.
M.F: Które miejsce satysfakcjonowało by Ciebie jako kapitana drużyny na koniec sezonu?
M.Ż: Na pewno miejsce w ścisłej czołówce, ale boisko zweryfikuje wszystko. Cel numer jeden to na pewno utrzymanie się w klasie okręgowej.
M.F: Jak układa się w drużynie współpraca na linii trener - zawodnicy?
M.Ż: Wszyscy zawodnicy zdają sobie sprawę z kim mają do czynienia, dla wielu z nich jest to dobry wzór do naśladowania. Pokazuje im, że ciężka praca i dążenie do celu mogą przynieść wymierne korzyści. Trener wymaga od nas dużego zaangażowania w to co robimy, jednak każdy z nas gra przede wszystkim dla własnej przyjemności.
M.F: Co byś zmienił w naszym klubie?
M.Ż: Jest dużo rzeczy, które trzeba zmienić w działalności naszego klubu, ale wszystko należy zmieniać etapami. Nie da się poprawić wszystkiego od razu. Będziemy starali się, aby klub cały czas się rozwijał. Powinno to zaowocować w przyszłości.
M.F: Na jakich pozycjach drużyna wymaga wzmocnień?
M.Ż: Nasze braki kadrowe to głównie zawodnicy ofensywni. Przydałoby się nam ze dwóch, trzech ludzi na pewno napastnik i ktoś do środka pola
M.F: Jakie Twoje sportowe marzenie związane z klubem Pogranicze?
M.Ż: Myślę, że może w przyszłości awans do 4 ligi, a prywatnie jak zdrowie pozwoli, to zagrać z synem w jednej drużynie Pogranicza .
M.F: Dla Ciebie ideałem piłkarza jest?
M.Ż: Nie mam idealnego kandydata, ale podoba mi się Robert Lewandowski, który pomimo wielu trudności dążył do celu i jest teraz jednym z najlepszych napastników na świecie.
M.F: Czy masz klub dla którego kibicujesz ?
M.Ż: Na krajowym podwórku kibicuje Jagiellonii, a zagraniczny klub to Bayern Monachium i FC Barcelona.
M.F: Jesteś mieszkańcem gminy Kuźnica, jak widzisz sport w naszej gminie. Co zostało zrobione, a czego brakuje ?
M.Ż: Myślę, że w naszej miejscowości brakuje głównie ORLIKA (boiska ze sztuczną nawierzchnią). Mało jest zajęć dla dzieci, które czas spędzają głównie w domu przed komputerem.
M.F: W jaki sposób zachęciłbyś młodych chłopców do gry w piłkę nożną i to właśnie w Pograniczu Kuźnica?
M.Ż: Wiem że ciężko jest teraz zachęcić młodych ludzi do gry w piłkę. Czasy się zmieniły młodzi mają teraz większe możliwości i mogą robić wiele ciekawych rzeczy. Jednak piłka to dobry sposób na nudę i spędzanie czasu w szerszym gronie, przede wszystkim fajna zabawa. Zapraszam zatem wszystkich młodych chłopców na treningi: z seniorami jak i w młodszej drużynie Pogranicza.
M.F: Bardzo dziękuję za rozmowę.
M.Ż: Dziękuję.Pozdrawiam i do zobaczenia na stadionie.